Ponad rok obowiązują nowe przepisu prawa karnego i drogowego. Zgodnie z ustawą osoby, którym zatrzymano prawo jazdy z powodu prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, w połowie okresu nałożonej kary mogą ubiegać się o zwrot prawa jazdy.
Warunkiem jest montaż w pojeździe blokady alkoholowej.
Podstawowym zadaniem urządzenia jest wymuszenie badania trzeźwości u kierowcy przed uruchomieniem silnika. Uruchomienie samochodu staje się możliwe, gdy wynik badania nie wskaże przekroczonego progu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
W maju 2015 r. weszły w życie w Polsce nowe przepisy prawa karnego i drogowego
USTAWA z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy Poz. 541
Zgodnie z ustawą osobom, którym zatrzymano prawo jazdy z powodu prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, w połowie okresu nałożonej kary mogą ubiegać się o zwrot prawa jazdy.
W dniu 5 sierpnia 2016 r. weszły w życie Rozporządzenia wykonawcze do Ustawy, które urządzenia AutoWatch całkowicie wypełniają.
Przedmiotową ustawą zostały objęte także osoby, którym w przeszłości obierano prawo jazdy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu i obecnie mogą się o nie ubiegać - Ustawa działa na ich korzyść. Taka sytuacja stwarza ogromny potencjał handlowy.
Blokady alkoholowe posiadają certyfikaty CENELEC (Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki). Spełniają wymogi Ustawy i Rozporządzeń Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 lipca 2016 r., przez co mogą zostać stosowane w programach bezpieczeństwa dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy.
Chcielibyśmy zapewnić, że blokady alkoholowe AutoWatch są bezinwazyjne dla elektroniki pojazdu oraz proste w montażu.
Z powodzeniem można je instalować w pojazdach fabrycznych, posiadających gwarancję lub w pojazdach, których gwarancja już wygasła.